“Kredi Kartıyla Kurbanlık Alırken Faize Düşmemeye Dikkat Edilmeli”

23 Eylül 2014 18:48

SDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türcan: "Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğer faize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur ama zamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz" "Bir kimse faize düşmüş de olsa kestiği kurbanın geçersiz olduğunu söyleyemeyiz.”

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Türcan, "Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğer faize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur ama zamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz" dedi.

Türcan, Allah'a yakınlaşmak anlamına gelen kurbanın peygamberler tarihi kadar eski ve günümüze kadar gelen bir ibadet şekli olduğunu söyledi.

Kurbanın, İslam Peygamberi Hz. Muhammed'e kadar değişik şekillerde yürütüldüğünü dile getiren Türcan, İslam ile kurbanın tanımı, şekli ve koşullarının belli bir ibadet haline geldiğini belirtti.

Bu nedenle kurban konusunda dinde ihtilafa düşülecek bir konu bulunmadığını kaydeden Türcan, kimlerin kurban keseceği, hangi hayvanların kurban edileceği, hangi şartları taşıyan hayvanların kurban edileceğinin açık bir şekilde belirtildiğine dikkati çekti.

KREDİ KARTIYLA KURBANLIK ALIMI

Türcan, kredi kartları ile alışverişlerindeki temel prensibin kurban alışverişlerinde de geçerli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kredi kartıyla kurban aldığımızda eğer faize düşmüyorsak, yani vadesinde borcumuzu ödüyorsak hiçbir beis yoktur ama zamanında ödemeyip faize düşüyorsak haram işlemiş oluruz. Aldığımız kurbanlığın kesilmesi yine geçerlidir fakat ilave bir günah elde etmiş oluruz. Kurbandan elde edeceğimiz sevaptan çok günaha düşmüş oluruz. Bu makul, anlamlı bir davranış değil. Bir kimse faize düşmüş de olsa kestiği kurbanın geçersiz olduğunu söyleyemeyiz. O borcundan kurtulmuş olur ama içine düştüğü günah çok daha fazladır. Bu, karlı bir iş değildir."

PEYGAMBER VE ÖLÜLER ADINA KURBAN KESİLEMEZ

Türcan, kurbanın, akıl sahibi olması koşuluyla belirli bir gelire sahip tüm Müslümanlarca kesilmesi gerektiğine işaret ederek, "Kurban, sadece Allah rızası için kesilir. Başkası adına kurban kesilmez. Dinimizde tanımlanmış kurban türleri dışında kurbanlar kesmek, bu tür ibadetleri icad etmek bid'attir. Bid'at ise dinimizde haramdır" diye konuştu.

Normal şartlarda ölü adına kurban kesilemeyeceğinin altını çizen Türcan, şunları kaydetti:

"Eğer ölen kişi vasiyet etmişse bu yapılabilir. Nitekim Hz. Muhammed'in de Hz. Ali'ye böyle bir vasiyette bulunduğuna dair rivayetler var fakat bu rivayetlerden ölen kimsenin adına kurban kesilmesinin gerekliliğine dair bir şey çıkmaz. Günümüzde bazı dini cemaatlerde birçok kimseden para toplanıyor ve peygamber efendimiz adına kurban kesiliyor. Bunu fıkıh ile izah etmemiz mümkün değil. Efendimiz adına birçok kimseden para toplayıp kurban kesmek caiz değildir, haram bir davranıştır. Kesilen hayvanın kurban olması mümkün değildir."

 

Bu haber 560 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...