Belediye Meclisi tartışmalı Performans Programını oy çokluğuyla kabul etti

12 Ekim 2015 19:05

Isparta Belediyesi 2016 yılı Performans Programı’nın görüşüldüğü Belediye Meclisi’nde AK Partili Özdemir ile MHP’li Aslan arasında büyük tartışma yaşandı. Özdemir, 280 milyonluk tahmini bütçede 13 milyonluk asfalt işinin nasıl olacağını merak edince üyeler arasında tartışma yaşandı.

Isparta Belediyesi’nin 2016 yılı performans programı AK Parti ile MHP’yi karşı karşıya getirdi.

Belediye Meclisi toplantısının son gündem maddesi olan 2016 yılı performans programı görüşmelerine AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emine Yaşar Bilir Özdemir’in açıklamaları damga vurdu.

Performans programıyla ilgili komisyon raporunu meclise getiren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Ömer Tahir Gürakan, belediyenin 2016 yılı performans programını uygun bulduklarını açıkladı.

Parti olarak performans programına şerh koyduklarını ifade eden AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emine Yaşar Bilir Özdemir, “Çünkü bu program öylesine geçiştirilecek, bir karalama defterine dönüşecek kitapçık değildir” dedi.

Belediyenin daha şeffaf olması gerektiğini söyleyen Özdemir, programda altyapı çalışmalarıyla ilgili çelişki olduğunu belirtti. Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: “Komisyon çalışmaları esnasında yaptığımız görüşmeler neticesinde şerh koyduk. Şerhimizin gerekçesi de öncellikle bu programda bazı aksaklık ve eksiklikler var. Mesele Isparta’ya hizmet etmek. 2016 yılının performans programını bugün kabul edersek, 2016 yılı bütçesi de buna göre hazırlanacak. Performans programı öylesine geçiştirilecek, karalama defterine dönmüş bir kitapçıkla kabul edilebilecek bir şey değil. Kitapçıkta paragraflar doğrultusunda o kadar eksiklikler var ki; Belediye Başkanımızın yaptığı sunumda dahi kelimeler eksik. Oralar nasıl dolacak? Bu vaziyette bunun olmayacağını düşündük. Düzeltilmiş halini görelim dediğimizde yine eksiklikleri gördük. Bütçeye esas alınacağı için karalama defteri gibi değerlendirilecek bir program değil. Bunun bir düzene sokulması lazım. Bilgisayar programından yaşanan sorundan kaynaklandığı söylendi. Bu sorunlar giderilebilir. Bunu 1 ay sonraya erteleyelim. Bir sonraki ay imzalayalım. Bu programın dayanağı olan Belediye Kanunun 41. Maddesinde belirtildiği performans programı hazırlanırken üzere sivil toplum örgütlerinin, üniversitenin ve meslek odalarının da görüşleri alınır. 300 küsür sayfa kitapçıkta bununla ilgili bir cümle göremedim. Komisyon çalışmalarında sadece baskıda görevli arkadaş katıldı. Burada açıklama yapabilecek birini de bulamadım. STK’ların görüşleri alındı mı? Üniversiteyle bir çalışma yapıldıysa izahatını isterim. Yapılmadıysa da neden yapılmadı? Nasıl bir Isparta yönetiyoruz? Nasıl bir belediye nasıl bir gelecek vaat edilecek? Belki zaman darlığından bunlar bana yeteri kadar anlatılamadı. Ama yeteri kadar anlatılmadığından nasıl evet diyelim. Bu şekilde mi bütçeye esas alınsın? Başkanının sunumu ve vizyon, ilkelerimizde denetlenebilirlik, şeffaflık hedefimiz deniyor. Yüzde 100 şeffaflık hedeflendiği belirtilmiş. Ama bu hedeflemeyle ilgili programın içerisinde şeffaflığı sağlayan daha çok şey görmek istiyorum. Memurlar görevlerini yapmışlar. Önceki Sayıştay’ın denetimlerine kulak vererek, ikazlarına kulak vererek bir program hazırlamaya çalışmışlar ama dün dündür. Bugünü ileriye taşımak lazım. Şeffaflık için daire birimlerinin yaptıklarını ve yapacaklarını halka açıklayabilir bir çalışma yapılması lazım. Belediye Başkanımız altyapı sorununu kökünden çözdük diyor. Programın 335.sayfasında asfalt kaplama, yol bakım çalışmaları için bir yerde 11 milyon lira, başka bir yerde 2 milyon lira gibi 2016 bütçesine bir masraf konulması hedefleniyor. Şimdi altyapı bitti, ufak tefek deniyor. 13 milyon lirayla nasıl bir çalışma yapılacak?”

Özdemir’in bu açıklamalarına MHP kanadı sert tepki gösterdi. AK Partili Özdemir ile MHP Belediye Meclis Üyesi Akif Aslan arasında tartışma yaşandı. Aslan, “Kardeşimiz Isparta’yı daha tanıyamamış. Hanımefendi Çünür’de Yeni Şehir diye bir mahalle kuruldu. Farkında mısınız? Bakanlığınız ve sizin iktidarınız 5 bin kişilik yurt kararı aldı. Hanımefendi 13 milyon lira asfalt rakamından bahsetti. Çünür’de 9 bin konutluk bir proje var idi. Orada kooperatifler yüzde 50-60 seviyelerindeler. 2016’da orada iskan durumu olacak. Dolayısıyla altyapısını belediyemiz bitirmiş durumda. TEDAŞ çalışmaları devam ediyor. Asfalt çalışmaları da 2016’ya alınmış durumda. Hanımefendiye tavsiyem şudur; Antalya, Çevre ve Sav yolunda kendi iktidarlarının yaptığı bir ihaleden kaynaklanan asfaltlar paramparça. Kepaze halde devam etmekte. Hanımefendi lütfen kendi bakanlıklarını uyarsın, o asfaltlarını düzelttirsinler. Isparta’mız sahipsiz değil. Gayet şeffaf bir yönetim tarzımız var. Şuanda bile Sayıştay müfettişleri belediyemizde rutin kontrolleri yapıyorlar. Kendileri rahat olsun.” dedi.

Yaşanan tartışma Meclis Başkan Vekili Nedim Yürekli’nin araya girmesiyle sona erdi. Yürekli, “Seviyemize uygun hareket edelim. Bu karşılıklı atışmak bu meclise yakışmıyor. Karşılıklı atışmalara gerek yok. Her ağızdan konuşmak bu meclise yakışmaz. Karşılıklı atışmayı özlemişsiniz biliyorum. Söz istemeden konuşmak bu meclise yakışmaz. Mevcut haliniz ne olursa olsun sizi bir meclis üyesi olarak görüyoruz” diye konuştu.

Aslan’ın ardından konuşan komisyon başkanı Ömer Tahir Gürakan da “Performans Programı metin ve paragraf üzerinden tartışılamaz. Bunun en büyük kriteri mali kriterlerdir. Isparta Belediyesi bunu yerine getirmektedir ve getirmiştir. Rahat olun. Geçen yıl biz bu programı eksikliklerinden dolayı ertelemiştik. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde hazırlanmıştı, şimdi Mali Hizmetler’de hazırlandı. Bu Excel programında hazırlanıp, PDF formatını dönüştürülmüştür. Basım ve matbaa hatasıdır. Niteliğinde hata yoktur. Mali kriterler noktasında hiçbir eksikliği yok, nitelikli ve düzgün bir programdır. Bu bakanlığa da gönderilmektedir. Bunu bu haliyle bakanlığa gönderemeyiz. Bütçelemeden bahsediyorsak oradaki cümle hatası niteliğini bozan bir şey değildir. Bunun üzerinden siyaset yapmak doğru değil” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Tartışmalardan sonra Isparta Belediyesi 2016 yılı performans planı AK Partili üyelerin red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu haber 537 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...