“Bugünkü iktidar sahiplerinin yapmak istediği tek adam rejimidir, parti devletidir”

29 Mart 2017 16:28

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Isparta'nın Yalvaç İlçesi Çınaraltı Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda Türk demokrasisi, vatan ve millet için 'HAYIR' oyu verilmesini isteyen Gültekin Uysal, Ak Parti ve MHP'nin ülkeyi bilinmeyen bir çıkmaza doğru sürüklediğini savundu. 2010'daki referandumda "Gerekirse mezardakileri bile kaldırın bu referandumda oy verin" denildiğini kaydeden Gültekin Uysal, "'Darbelerle mücadele ediyoruz, vesayet rejimini kaldırıyoruz' dediler, başaramadılar. Şimdi de geldiler yanlarına aldıkları mecliste bir siyasi partiyle beraber bugün yeniden Türkiye'nin öncelikli ihtiyaçlarından daha ötede, 'Türkiye'de bir kişinin nefsinde bir sistemi tek kişilik devlet teşekkülünü kurumsallaştıralım' diye bir gayret içerisinde olduklarını görüyoruz" dedi.

Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizlere değinen Uysal, "Diyorlar ki 'Diplomatik bir misyonla oralarda bulunmayan bakanlara konuşma izinleri verilmedi' diyorlar. Bu doğru mu peki? Bu yanlış. 2008 yılında bugünkü Cumhurbaşkanı sayın Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu hükümetin meclise gönderdiği yasa tasarısında yurt dışında propaganda yapılmasını kendileri yasakladılar. Şimdi diyorlar ki 'Biz propaganda yapamıyoruz.' İyi de beyim siz hukuku çiğniyorsunuz, kanunları çiğniyorsunuz, burada millete hamasi nutuklarla beraber bu gerçeği perdelemek istiyorsunuz" diye konuştu.

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de eleştiren Gültekin Uysal, şöyle dedi: "Sayın Bahçeli elbette insanların fikirlerini değiştirme hakkı vardır. Peki siz neleri gördünüz de bu fikrinizden, parlamenter demokrasiden tek adam rejimini savunur hale geldiniz? Dün bir televizyon kanalındaydım, spiker sordu 'Türkiye'nin bir beka meselesi var mı' dedi. Ben de orada söyledim, 'Türkiye'nin değil ama bu iktidarın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sayın Devlet Bahçeli'nin kendi bekalarının sorunu olabilir ama bu milletin beka sorunu yoktur.' MHP liderinin Erzurum'da 'idam gelsin' diyerek ip attığını hatırlıyoruz. İşte Erzurum'da ip atanlar Ankara'ya geldiler kendi beka sorunları dolayısıyla bu iktidarın önünde havlu attılar."

EĞİRDİR’DE KONUŞTU

Anayasa Değişikliği Halkoylaması için “Hayır” kampanyası yürüten Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Eğirdir Belediyesi toplantı salonunda vatandaşlarla bir araya geldi.

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Anayasa Değişikliği Halkoylaması için ‘Tek adam rejimine itiraz ediyoruz ve HAYIR’ diyoruz diyen Uysal, AK Parti’nin halk goygoyculuğu yaptığını, Türkiye’nin kendi meselelerini kendi içerisinde halledemediğini, yapılacak olan referandumun her yerinin sakat olduğunu, referandumun Evet-Hayır yarışmasına çevrildiğini ifade etti.

Demokrat Parti ilçe başkanlığınca düzenlenen “HAYIR” toplantısına, DP’li Belediye Başkanı Ömer Şengöl, DP Eğirdir İlçe Teşkilat Başkanı Halil İbrahim Uysal,  DYP Isparta eski Milletvekili Ertekin Durutürk, CHP Eğirdir İlçe Teşkilat Başkanı Mehmet Kaş, Kadın Kolları Başkanı Yıldız Güner, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gültekin Uysal, Yapılmak istenen değişiklikle tek adam rejimi kurulmaya çalışıldığını belirterek, “1946 yılında kurulan Demokrat Parti ilk kongresinde açıkladığı tarihi manifesto ile parti devletine, milli şefliğe itiraz etmiş bir partidir. Bugünkü iktidar sahiplerinin yapmak istediği de tek adam rejimidir, parti devletidir.” diyerek tek adam rejimine karşı olduklarını ifade etti.

DP Lideri Uysal, Şener Şen’in Banker Bilo  filmini hatırlatarak ”Sizi Avrupa’ya götüreceğim” diyerek vatandaşlarımızın kamyonun kasasına doldurulup gecekondu semtine bırakıldığı gibi, bir yandan  Avrupa Birliği ile müzakere ediyoruz, bir yandan ülkemizi vesayetlerden kurtaracağız derken şimdi ülkeyi  Katar Limanına, Madagaskar Limanına demir attırdılar” dedi.

Demokrat Parti lideri Uysal’ın konuşmasından bazı başlıklar:

-“Yolsuzlukla mücadele edeceğiz dediniz, suçüstü yakalanmış bakanlarınızı mecliste aklama yoluna gittiniz. Şimdi sayın Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Avrupa Birliği’ni de 16 Nisan’dan sonra referandumla milletin önüne getireceğiz’… Peki getirin ona da eyvallah getirin. Sizden bir ricamız var, suç ortağı olarak aklamaya çalıştığınız bakanlarınızın dosyalarını da getirin meydanlara da milletimiz onların da vizesini versin.”

- “Türkiye’nin demokrasisini geliştirmek durumundayız. İfade edildiği gibi vesayetle mücadele edeceğiz diyenler, bir kişinin vesayetini kurumsal hale getirmek için Türkiye’nin önüne Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında, hiçbir çerçeveye oturmayan bir sistemi ortaya koydular. Yerli ve milli olacakmış, başka ülkelerin sistemine benzemeyecekmiş, peki benzemesin... Demokrasilerin esası nedir?  Hiçbir gücün bir erkin, bir kuvvet unsurunun elinde birleşmemesidir, ne yürütmenin, ne yasamanın, ne yargının elinde birleşmemesidir.”

- “AKP Yönetimi geçen seçimde 25‘e indirdikleri milletvekili seçilme yaşını şimdi de 18’e indiriyorlar, bir dahaki sefere akıl baliğ düzeyine inecek haberiniz olsun. İnsanımızın aklıyla dalga geçiyorlar. 18 yaşında üniversitelerden mezun ettiğiniz insanlar iş bulamazken, analar babalar evlatlarının geleceğinden endişe ederken aklımızla dalga geçercesine diyorlar ki ‘gençlerimizin önünü açıyoruz’…”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sözlerinin sonunda "Nasıl ki Çanakkale'de ecdadımız hep bir ağızdan 'hayır' diyerek bir vatanın sahibi olduysa, bugün de bir olarak, tek yumruk olarak 'hayır' diyerek yeniden bu ülkenin sahibi olacağız. Allah yolumuzu açık etsin hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyorum. Kendimizi size, sizleri Allah’a emanet ediyorum. 16 Nisan’da hep birlikte Hayır diyoruz” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, daha sonra Eğirdir Belediyesine ziyarette bulundu. 

 

 

Bu haber 497 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...