YAZARLAR

Elma depolama kapasitesiyle de Türkiye’de ilk sıradayız

6 Ekim 2017 18:16

Yaklaşık %20’ si 228.137 dekar alanda 596.503 ton ile Isparta’da üretilmekte olan elma hasadına başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul; ayrıca 103 adet ve 416.604 ton soğuk hava depolama kapasitesiyle de ilimizin Türkiye’de ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Tuğrul’un açıklaması şöyle: “Ülkemizin elma bahçesi, elmanın başkenti İlimizde çiftçilerimiz açısından tatlı bir telaş şeklinde başlayan hasat mevsimi tüm hızıyla devam etmektedir.

2016 TÜİK verilerine göre, Türkiye’ de üretilen elmanın yaklaşık %20’ si 228.137 dekar alanda 596.503 ton ile Isparta’da üretilmekte, bunun da 2.224 tonu ilimizde kurulu bulunan paketleme tesislerinde paketlendikten sonra yurtdışına ihraç edilmektedir.

İlimiz içinde bulunduğu bölgenin ekolojik koşullarından dolayı elma yetiştiriciliğinde en yüksek verim ve en iyi kaliteyi yakalamıştır. Yoğunlukla Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Eğirdir gölü havzasında gölün olumlu etkisinden dolayı elma kalite ve kantitesi çok yüksek olmaktadır.

Bundan dolayı tüketiciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Özellikle Eğirdir İlçesin de bulunan ve adeta bir elma ormanı hüviyetine bürünen Boğazova mevkisi, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında eşsiz mikroklima özelliği sayesinde elmaya farklı bir aroma kazandırmakta bu özelliği ile de İtalya’nın Po Ovasından sonra Dünya’ da eşsiz bir yere sahiptir.

Hasat edilen elmalar İlimizde bulunan soğuk hava depolarında saklanabilmektedir. 103 adet ve 416.604 ton soğuk hava depolama kapasitesiyle Isparta Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.

İlimizde elma üretimiyle ilgili Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 9874 çiftçimiz bulunmaktadır. Elma üretimimizin Ülkemiz ve İlimiz ekonomisine katkısı 2016 yılında yaklaşık olarak 507 milyon TL civarında olmuştur.

Bugünlerde başlamış ve tüm hızıyla devam etmekte olan elma hasat döneminde tüm üreticilerimize kolaylıklar ve bol kazançlar diler, pazarlama aşamasında kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olmalarını hatırlatırız.

 

 

Bu haber 189 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...