YAZARLAR

Rusya’nın domates alacağı haberleri Isparta’lı üreticiyi de heyecanlandırdı

7 Ekim 2017 12:27

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’den yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatına izin verilmesi için Rusya Tarım Bakanlığı’nın teklif yaptığını bildirdi. Bu haber 2 bin dönümden fazla alanda yıllık 30 bin ton domates üreten Deregümü’yü heyecanlandırdı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’den yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatına izin verilmesi için Rusya Tarım Bakanlığı’nın teklif yaptığını bildirdi. Dvorkoviç, Anadolu Ajansı'nın medya sponsoru olduğu Rus Enerji Haftası Forumu’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’den domates ithalatına yönelik teklifin Rusya Tarım Bakanlığı tarafından kendilerine iletildiğini söyledi.

Teklifin, yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatını kapsadığını belirten Dvorkoviç, "İthalat, domatesin Rusya’daki yetiştirme sezonu haricini kapsıyor. Teklifte, ithalatın bu yılın sonundan itibaren, önümüzdeki yılın başına kadarlık dönemden bahsediliyor." dedi.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de Rus devlet kanalı Rossiya 24’e verdiği mülakatta, Rus piyasasının Türk domatesine açılacağını ancak ithalat hacminin bu üründe düşük olacağını söyledi.

Rusya’dan gelen bu haber Isparta’yı da yakından ilgilendiriyor. Kent ekonomisine yıllık 30 milyon TL’nin üzerinde girdi sağlayan Deregümü domatesi, Almanya, Bulgaristan ve Romanya’ya ihraç ediliyor. Rusya’nın bu anlamda yaktığı ışık domateste ihracat kapılarını aralayan Deregümü’yü de heyecanlandırdı.

Isparta merkeze bağlı Deregümü Köyü’nde 2 bin dönümden fazla alanda domates üretimi yapılıyor. Deregümü Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Katırcı, yılda ortalama 30 bin ton domates üretilen ve kent ekonomisine 30 milyon TL’den fazla girdi sağlanan bölgedeki örtü altı üretimin her geçen yıl arttığını söyledi. Bu yıl kurulanlarla birlikte Deregümü Köyü’nde 2 bin dönümün üzerinde arazide domates üretildiğini aktaran Osman Katırcı şöyle dedi: “Isparta’nın Deregümü Köyü’nde yılda ortalama 30 bin ton örtü altı domates üretimi yapılıyor. Kent ekonomisine yıllık 30 milyon TL’den fazla girdi sağlayan Deregümü domatesi, Almanya, Bulgaristan ve Romanya’ya ihraç ediliyor. Isparta merkeze bağlı Deregümü Köyü’nde yaklaşık 2 bin dönüm alanda domates üretimi yapılıyor” Deregümü Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Katırcı, yılda ortalama 25 bin ton domates üretilen ve kent ekonomisine 30 milyon TL’lik girdi sağlanan bölgedeki örtü altı üretimin her geçen yıl arttığını söyledi.

 

Bu haber 117 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...