YAZARLAR

‘Sağlıklı Gençlik, Bilinçli Aile, Güvenli Toplum Projesi’

7 Ekim 2017 12:33

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü; madde bağımlılığı mücadelesinde farkındalık oluşturan projesini başarıyla tamamladı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2016 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün ‘Sağlıklı Gençlik, Bilinçli Aile, Güvenli Toplum’ projesi başarıyla tamamlandı.  Madde bağımlığı ile mücadelede bilgilendirip farkındalık oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen projede; bin 630 kişiye farkındalık ile 32 denetimli serbestlik yükümlüsü madde bağımlısı gence psiko-eğitimler verildi, Sağlık Bakanlığı’nın Alo 191 bağımlılık Danışma Hattı da tanıtıldı.

 Ticaret ve Sanayi Odasından kiralanan yeni yerinde hizmekt vermeye başlayan Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yeni bir projeye daha başladı. Müdürlük, Kanada Yerel Girişimler Fonu’ndan destek sağladığı 36 kadın ve genç yükümlüye iş imkanı ve 500 kişinin de iş hayatında gelişimleri ile özgüvenlerini artırmayı sağlamayı hedefleyen  ‘Dezavantajlı Gruplar için İstihdam Köprüsü’ projesinin de açılışını yaptı.

2007’de 4 personelle çalışmalarına başlayan ve 31 personeliyle bugün itibariyle bin 781 dosyayı takip etmekte olan Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının açılışı törenle gerçekleştirildi. Törene; Vali Yardımcısı İsmail Akman, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Cüneyt Arıkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Emniyet Müdürü Halil Turan Erol, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, İşkur İl Müdür Vekili Gürsel Öksüz ile çok sayıda davetli katıldı. Protokol üyelerine ITSO’nun eski binasının katlarını gezdirip 5 kattaki hizmet birimlerini tanıtan Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Ziya Şahin, projelerle ilgili de bilgiler verdi.

FARKINDALIK SEMİNERLERİ

Kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazına olanak sağlayan bir ceza hukuku kurumu olan Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün BAKA’nın mali desteğiyle hayata geçirdiği Sağlıklı Gençlik, Bilinçli Aile, Güvenli Toplum Projesi; Isparta Belediyesi, Isparta İl Sağlık Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) katılımıyla gerçekleştirildi. 15 kişilik proje ekibinin yanında Isparta merkezdeki mahalle muhtarları, öğretmenler, çeşitli kamu kurum ve kuruluş personellerinin gönüllü olarak çalıştığı ve yaklaşık 1 yıl süren projede; kişide psikolojik, biyolojik ve sosyolojik problemlere yol açan yasa dışı madde kullanımının bireyin yanısıra ailesi ve toplumun her kesimini etkileyen öncelikli sorun olduğu farkındalığının oluşturulması amacıyla Isparta’nın 44 mahallesinde gerçekleştirilen bilinçlendirme seminerlerinde bin 630 kişiye ulaşıldı. Katılımcıların sorularının uzman hocalar tarafından cevaplandırıldığı seminerlerde; bilgi alt yapısının oluşturulması, yanlış bilinen bilgilerin değiştirilmesi sağlandı.

Ayrıca, 32 madde bağımlısı gence psiko-eğitim verilerek madde bağımlılığından uzaklaşması, yakın psikolojik destek almaları ve kendilerini doğru ifade edebilmeleri sağlanan projede; Aile Sağlığı Merkezleri hekimlerinden pilot bir uygulama olarak madde bağımlılarının ilk başvuru ve yönlendirme ekibi de oluşturuldu. Önemli bir toplumsal sorunun sadece kolluk kuvvetleri ve yargının çalışma yürütmesi ile değil, sosyal alandaki birçok kurumun işbirliği ve öncelikle vatandaşların duyarlılığı ile aşılabileceği farkındalığı oluşturulmaya çalışılan projede, madde bağımlılığında izlenecek yol haritası ve ebeveyn tutumlarına yönelik bilgilendirmelerin yanısıra Alo 191 Bağımlılık Danışma ve Destek Hattı da tanıtıldı.

PROJE FİNALİNDE TİYATRO

Sağlıklı Gençlik, Bilinçli Aile, Güvenli Toplum Projesi’nin kapanışı; bir dönem madde bağımlısı olup tedaviyle hayata yeniden dönenler ile Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nden sosyolog ve psikologların rol aldığı tiyatro ile gerçekleştirildi. SDÜ Prof.Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’ndeki ‘Yaşasın En Güzel Yaşamlarımız’ oyununu Vali Yardımcısı İsmail Akman, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Isparta Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Ziya Şahin ile çok sayıda öğrenci izledi. Oyun sonundaki konuşmasında madde bağımlılığı ile topyekûn mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yapan Başsavcı Çokdinç, “İşlenen konu gerçekten çok önemli. Dünya birçok sorunla uğraşıyor. Bu dünyanın en büyük problemlerinden birisi. Oyun da yaşanmış bir çok olayın aynasıydı. Bu şekilde çok hayat var. Bunlar bizim insanlarımız. Bunları kazanmalıyız. Beraber yaşıyoruz. Aynı toplum içerisindeyiz” dedi.

YENİ PROJE BAŞLADI

Bu arada, Isparta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yeni bir projeyi daha başlattı. Denetimli Serbestlik Müdürlüğün Kanada Yerel Girişimler Fonu’ndan destek sağladığı ‘Dezavantajlı Gruplar İçin İstihdam Köprüsü Projesi’nin de açılışı yapıldı. Müdürlük, Isparta’da işçi ihtiyacı olan iki alanda 36 denetimli serbestlik yükümlüsü, suç mağduru ve eski hükümlüye mesleki yeterlilik sertifikalı eğitim verip meslek edindirme hedefiyle yeni bir projeyi de hayata geçirecek. İstihdam sağlamayı hedefleyen projede; kişisel gelişim seminerleri yoluyla 500 kişiye de iş hayatına uyum, gelişimleri ile özgüvenlerini artırmayı hedefleyen eğitimler verilecek.

 

Bu haber 251 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...