YAZARLAR

Şoförler Odası Tural ile devam

10 Ocak 2018 17:36

Isparta Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Genel Kurulu Iyaş Kongre ve Sergi Salonu’nda dün gerçekleştirildi. Kongreye MHP İl Başkanı İsa Yalçın, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen,  Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kongrede mevcut Başkan Ahmet Tural ile Muammer Kara’nın listesi yer aldı. Yapılan seçimde Ahmet Tural 556, Muammer Kara ise 178 oy aldı.

Genel Kurul’da divan başkanlığını Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Aybatılı yaptı. Genel Kurul’da ilk sözü adaylardan Muammer Kara aldı.  Yapılamayanları yapmak için aday olduğunu söyleyen Kara, “Kim kazanırsa kazansın, geçen dönem olduğu gibi birlikte elimizi kaldırır birlikte çalışmaya esnafımıza yardımcı olmaya devam ederiz” dedi. Tural’ın işinin kolay olmadığını tam 6 görevi bulunduğunu anlatan Kara, “Bu kadar görevi yürütmek kolay değildir. Paylaşmak gerekir. Tek adam devri bitmiştir. Biz senin yükünü alalım” dedi.  Kara, kendisinin önerdiği projelerin yapılmadığını bunun nedenin de Tural’ın çok sayıda görevi yürütmesinden kaynaklandığını söyledi. Kara, Isparta Şoförler Odası’nın başkanını aradığını belirterek, Isparta’da kamyoncu esnafın garaj ihtiyacının halen karşılanmadığını ifade etti.

Demokratik bir genel kurul yapıldığını herkesin aday olabileceğini belirterek sözlerine başlayan Ahmet Tural ise , “Ancak benim çekilip çekilmeyeceğime üyelerimiz karar verir. Ayrıca bu beden var olduğu müddetçe benim heyecanım hiçbir zaman bitmez. İlk günkü aşkla heyecanla çalışırız. Ahmet Tural’ın çok görevi varmış. Yahu Ahmet Tural’ın iki görevi var.  Şoförler Odası Başkanıyım. Anam da babam da burası. İkincisi Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanıyım. Ben Şoförler Odası Başkanı olamazsam Şoförler Federasyonu’nda görev yapamam. Ben kefalet başkanı olamazsam bölgede görev yapamam. Bu görevi sen değil üye veriyor” dedi.

Odada tüm harcamaların şeffaf olduğunu ve her şeyin hesabını verebileceklerini belirten Tural, “Kamyon Garajı konusunda belediyeye yazdık belediye bize yazdı. Belediye yeri sen alacaksın dedi. Kamyoncu esnafı bu yeri nasıl alsın. Oda aidatlarıyla almaya kalkılsa tüm aidatlardan 218 bin lira gelir sağlanır. Peki ne yapıyoruz almak için Süreyya Sadi Bilgiç Bey’le tabiki görüşüyoruz. Milli Emlak’ın, Özel İdare’nin yeri var mı bakıyoruz. Bozanönü tarafında bir yer bulduk. Hiç olmazsa daha ucuza alırız düşüncesi ile hareket ediyoruz. Acaba yeni taşınacak sanayinin yan tarafında projeye bu işi dahil edebilir miyiz? Bunun çabası içindeyiz. 500 metrekare yer almıyorsunuz. Bizim alacağımız yer en az 100 dönüm.  Biz esnafımızın cebinden bir şey çıkmadan bunu almanın peşindeyiz” diye konuştu. Kurtarıcı alınması konusuna da değinen Tural, ‘Benim kurtarıcıya ihtiyacım var deyip de bu ihtiyacı giderilmeyen kimse var mı?’ diye sordu. Tural, “Beni kim aradıysa nerede olursa olsun işini gördük. Sivas’ta  şoförümüz kaza yaptı. Şoför eks oldu. Arkadaşlarımız oraya gidinceye kadar otopsi yapıldı. Araç çekildi. İşte bizim görevimiz bu. Taksici kendi işini, nakliyeci kendi işini yapacak. Biz onların babası konumundayız. Oturur konuşur sorunu hallederiz. Türkiye’de ticari taksi tarifesinde örnek uygulamaya imza attık. Kıza mesafeyi 60 saniyeye indirdik. Buna biz karar verdik” açıklamasında bulundu.

 Herşeyi takip ettiklerini belirten Tural, uzun zamandır federasyonu nezdinde yapılan girişimler sonucunda K1 Yetki Belgesi ücretlerinin 21 bin 333 TL’den 10 bin TL’ye düşürülmüş olup araç yaş sınırının kaldırıldığını müjdeledi.  Federasyon’da 12 kişilik yönetimde bir küçük şehir Isparta olduğunu kaydeden Tural, oraya bileğinin hakkıyla geldiğini bu esnafın başarısıyla geldiğini belirtti. Tural “Bizim bu başarımız esnafımızı mutlu eder. Bazılarını da mutsuz eder. Biz başarımızı daim ettireceğiz” dedi.

Taksilerin yenilenmesi konusunda Antalya’nın Türkiye’de en ucuz fiyatı olan il olduğunu söyleyen Tural “Uygun fiyat verdiler. Biz de burada Antalya’nın altında fiyat veren tek firma vardı. Biz o firmayla anlaşma yaptıysak, paramız Isparta’da kalsın diye yaptık. Bizzat ben pazarlık yaptım. Hani vaktim yok diyorlar ya. 24 saat bana az. En güzel fiyatı Isparta aldı.  İyi ki bir şeyler yapıyoruz ki taş atılacak bir şeyler bulunuyor” diye konuştu.

Türkiye’de parmakla gösterilen 700 oda içinde olduklarını söyleyen Tural, yeniden göreve talip olduğunu iletti.  Kapısının ve gönlünün herkese açık olduğunu aktaran Tural, “Boş vaatler vermedim. Ne yapabileceksek onun sözünü verdim. Şimdi sigorta şirketi karacağız. Sigorta üç taksitle yapıyorsa biz 12 taksitle yapıyoruz. Bakın bunun sözünü veriyorum. Uygun gördüğünüz takdirde yeniden oda başkanlığına adayım. Bu görev bize verilirse dün ne yaptıysak bugün daha fazla yapacağız” dedi.

Yeniden güven tazeleyerek seçilen Tural’ın yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor: Behçet Güngör, Yahya Çalışkan, Mehmet Yücedağ, Faruk Daşdöner, Zekeriya Maden ve Ramazan Kahveci.

 

Bu haber 162 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...