12 bin öğrenci yetenek taramasından geçirilecek

14 Mayıs 2018 16:26

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde yetenekli öğrencileri belirlemek amacıyla Milli Eğitim Çalışanları spor salonunda kurulan istasyonlarda bir takım testlere tabii tutuluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ilimizde start verildi.

Sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla çocuk ve gençlere sporu sevdirerek onları sporla tanıştırmak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Isparta’da başladı.

9 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında devam edecek olan proje İl ve ilçeler dahil, okullarda eğitim alan 3. sınıf öğrencilerinden yaklaşık 12 bin kişi yetenek taramasına alınacak.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde yetenekli öğrencileri belirlemek amacıyla Milli Eğitim Çalışanları spor salonunda kurulan istasyonlarda elektronik cihazlar ile beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler tarafından boy-kilo ölçümü, kulaç uzunluğu, esneklik, sıçrama, geriye sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti, 20 m. sürat ve çeviklik testine tabi tutuluyor.

Kurul değerlendirme sonucunda yetenekleri keşfedilen öğrenciler branşlara yönlendirilerek ülkemizi temsil edecek başarılı sporcular yetiştirilecek.

 

Bu haber 866 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...