YAZARLAR

“Çevre İl ve İlçelerden yoğun şekilde hasta alıyoruz”

8 Kasım 2018 15:14

İl Genel Meclisi’nde 2019 yılı tahmini bütçe görüşmeleri 200 bin lira ödenek öngörülen İl Sağlık Müdürlüğü’nün sunumuyla başladı. İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, Isparta’nın sağlık alanında geldiği noktayı rakamlarla ortaya koydu.

ISPARTA’DA 9 BİN 180 KİŞİYLE SAĞLIK HİZMETİ SUNUYORUZ

Uzman hekim, pratisyen hekim ve sağlık personeli konusunda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğumuzu kaydeden İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, “Uzman hekim başına Türkiye’de bin 891 kişi düşerken, ilimizde bin 386 kişi düşüyor. Türkiye’de bin 87 kişiye bir pratisyen bir hekim düşerken,  Isparta’da bin 461 kişiye bir hekim düşüyor. Türkiye’de 500 kişiye bir ebe-hemşire düşerken Isparta’da 279 kişiye bir ebe-hemşire düşüyor. Sağlık Bakanlığı olarak Isparta’da toplam 5 bin 885 kişiyle İlimizde sağlık hizmeti sunmaktayız. Üniversite ve diğer kurumlarla birlikte Isparta’da 9 bin 180 kişiyle sağlık hizmeti sunuyoruz” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ’NİN İHTİYAÇLARI KARŞILAMASIYLA İL DIŞINA SEVKLERİMİZ AZALMAKTADIR

Isparta’da 2002 yılında 7 olan ambulansın şuanda 48’e çıktığını dile getiren Karakaya, “Kar paletlilerle birlikte 52 ambulansla donanımlı hizmet vermekteyiz. Helikopter ve uçak ambulansla taşınan hasta sayımızda 2018’de düşüş var. Bu düşüşün sebebi bu hizmetlerin kullanılmaması değil, yeni açtığımız yoğun bakım üniteleri, Şehir Hastanesi’nin ihtiyaçları karşılamasıyla il dışına sevklerimiz azalmaktadır. Çok nitelikli vakalar dışında il dışına sevkimiz gerçekleşmemektedir. Burdur, Sandıklı, Dinar ve Akşehir gibi yerlerden yoğun şekilde hasta almaktayız” şeklinde konuştu.

TOPLAMDA 1 MİLYAR 306 MİLYON 41 BİN TL’LİK YATIRIM

Isparta’da 2003-2018 yılları arasında sağlık tesislerine toplamda 1 milyar 306 milyon 41 bin TL’lik yatırım yapıldığının altını çizen Dr. Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Isparta Kadın Doğum Hastanesi’nin ek binasını 2011’de bitirdik. Vatan Mahallesi’ndeki 112 komuta merkezimizi 2011 yılında bitirdik. Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi 35 yataklı başladı şuanda 50 yatakla devam ediyor, burayı 2012’de hizmete açtık. Fatih Iyaş Aile Sağlığı Merkezi 2011 yılında, Atabey 3-4 hekimlik    ASM, TSM binası 2013’de, eski Isparta Ağız Sağlığı Merkezi’ni 2007 yılında, Gönen 3-4 hekimlik binamız 2013 yılında, Yalvaç Devlet Hastanesi binası 2014, Sağlık Müdürlüğü ve 40 ünitlik Isparta Ağız Diş Sağlığı Merkezi 2015’de, Uluborlu, Senirkent ilçe hastaneleri 2015’de, Şehir Hastanemiz 2017 yılında hizmete girdi.

BİRÇOK SAĞLIK TESİSİ KAZANDIRDIK

Gülistan 112 istasyonunu 2018 yılında, Halıkent 112 istasyonunu ve ASM binasını 2018 yılında teslim alacağız. Hızırbey 112 acil sağlık hizmetlerini teslim aldık, Davraz Dağı 112 acil sağlık istasyonunun yer teslimini yaptık inşaatı devam ediyor. Şarkikaraağaç 6 hekimli TSM binamız hizmete girdi. Yalvaç 112 acil sağlık istasyonunu hizmete soktuk. Sidre 2-3 aile hekimliği binası inşaatı devam ediyor 2019 yılının ilk aylarında teslim alacağız. Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesi’nin 2018’de yer teslimini yaptık, 16 aylık süre var, 2019 yılı sonunda teslim almayı planlıyoruz. Keçiborlu İlçe Entegre Hastanemizin 30 Kasım’da ihalesi var. Gönen Toplum Sağlığı Merkezimizi teslim aldık. Sütçüler Entegre Hastanemizin işlemi devam ediyor.”

ŞEHİR HASTANESİ’NDE YÜZDE 95 DOLULUK ORANIYLA ÇALIŞIYORUZ

Isparta Şehir Hastanesi’nde güzel bir memnuniyet yakalandığını vurgulayan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, “Yüzde 95 doluluk oranıyla çalışıyoruz. Türkiye’de bir kişinin bir yılda hastane ve sağlık tesislerine müracaat oranı yüzde 7,2 iken Isparta’da bu oran 10,2’yi buluyor. Verdiğimiz hizmete Isparta’nın dışından da gelenler olduğu bu rakamlar da görülüyor.  Açılmış şehir hastaneleri içerisinde de ödemesi, planlaması, çalışması, uyumu yönünden avantajlı durumda. Eskişehir’in açılışı birlikte yaptık. Manisa bizden yardım istiyor. Elazığ siz bunu nasıl yaptınız diyor, ekibimiz oraya gidiyor, onların ekibi de hizmet içi eğitime geliyor. 755 yatak olarak hizmete açmıştık şuanda 785 yatakla devam ediyor. Mevcut kullanılan ölü alanları da ihtiyaç halinde yeni başhekimimizle birlikte yataklı servislere çeviriyoruz. İmkan verdikçe yatak sayımızı artırıyoruz” dedi.

5 AİLE HEKİMİ OLMAYAN YER VAR!

Öte yandan Karakaya, vatandaşların aile hekimliği sistemini sevdiğini belirterek, şunları söyledi: Şuanda Isparta’da aile hekimi olmayan 5 yer var. Cuma günü yerleştirme açacağız. Bunlardan en zor hekim bulabildiğimiz yer Kesme. Ayrıca Çiçekpınar ve Çarıksaraylar’a da bu yerleştirmede hekim yerleştirmeyi planlıyoruz. En son mecburi hizmet atamasında ilimize 75 pratisyen ve uzman hekim ataması gerçekleşti. Onlar da görevlerine başladılar.

2018’DE 1 ANNEMİZİ KAYBETTİK

Temel sağlık göstergelerimiz içerisinde anne ölümleri bizler için önemli. Isparta’da 2007 yılında 3 annemiz öldü, 2017’de annemiz ölmedi. 2018 yılında bir annemizi kaybettik. Bu da bizim için çok büyük bir rakam. Annemizi kaybetmemiz gerekiyor. Bunu da riskli gebelikte uyarıp engellememiz gerekiyordu. Bu konuda soruşturmamızı açtık. Bebek ölüm oranlarında Türkiye ortalamasından her zaman iyi noktadayız.

ISPARTA’DA 31 VERME HASTASI VAR

Kuduz kontrol programımız devam ediyor. Doğrudan gözetimli tedavi dediğimiz eski verem ve tüberküloz hastalarımızı takip ediyoruz. Şuanda ilimizde 31 tane verem hastası mevcut. Bunlardan bulaşıklık düzeyi çok yüksek olan bir hastamızı geçen haftaya Ankara’ya gönderdik.

SEZERYANI YAPAN HEKİMİ DE İSTEMİYORUZ

Sezeryan doğumu istemiyoruz. Sezeryanı yapan hekimi de istemiyoruz. Zorunlu hal olmadıkça sezeryana yönlendiren hekime soruşturma açıyoruz. Bakanlık bu hekimleri dönem dönem eğitime alıyor. Amacımız normal doğumu gerçekleştirmek.”

BU YILI 5 MİLYON İLE KAPATACAĞIZ

Karakaya, Isparta’da toplam muayene sayısı 2015 yılında 4 milyon 473 bin iken, 2018 yılının ilk ayında 4 milyon 253 bin rakamına ulaşıldığını söyledi. Karakaya, “Bu yılı yaklaşık 5 milyon ile kapatacağız” dedi.

Bu haber 85 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...