YAZARLAR

“Tarımla sanayileşen Isparta’nın ekonomisi büyüyor”

9 Kasım 2018 18:03

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, tarım ekonomisini geliştirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, tarım ekonomisinin her geçen gün büyümesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Isparta’nın tarımsal üretimde ve ticarette kendisini ispat eden bir şehir olduğunu belirten Adar, şöyle konuştu:

“Isparta, tarımsal üretimde kendisini kanıtlamış bir şehirdir. Markalaşma konusunda da son yıllarda birçok girişim olmuştur. Bu girişimlere destek olmak için Borsa olarak son dönemde önemi artan coğrafi işaretleme çalışmalarına hız verdik. İlimizin sembolü; gülden elde edilen en büyük katma değer olan gülyağına Türk Patent ve Marka Kurumundan "Isparta Gülyağı" adı ile coğrafi işaret tescili aldık. Bu çalışma gülyağımızın kalitesinin tescil edilmesi ve marka değerinin kaybına engel olunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bundan sonra dünyadaki en kaliteli gülyağı Isparta Gülyağı adı ile bilinecektir. Bu çalışmanın sektöre katma değer olarak geri döneceğine inanıyoruz. Benzer çalışmaları diğer ürünler için de yürütüyoruz. Böylelikle üretimin ve piyasanın standartlarının belirlenmesini hedefliyoruz. Nihai hedef ise ilimiz ürünlerinin katma değerini artırmaktır.

Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı küçük bir fikir ve hayalle 2002 yılında bir panel olarak başladı ve bugün 14 yaşındadır. Fuarımız Isparta'nın tarımdaki iddiasını ve gücünü ortaya koyan bir organizasyon haline gelmiştir. Bu süreçte hiçbir zorluk karşısında yılmadık ve meyve veren bir ağaç misali mücadelemize devam ettik. Bu fuar artık Isparta'nın her yıl daha da büyüyen bir markasıdır.

Kuruluşumuzdan bu yana "Tarımla Sanayileşen Isparta" sloganıyla ilimiz tarım ekonomisini geliştirmek için çalışıyoruz. Tarımsal ticareti daha sağlıklı zemine oturtmak için uğraş veriyoruz. Bu kapsamda Yalvaç ilçemize temsilciliğimizi ve bünyesinde Hububat Satış Salonunu ve Eğirdir irtibat büromuzu açtık. Şarkikaraağaç ve Gelendost ilçelerimize mobil hizmet veriyoruz. Son olarak Keçiborlu ilçemize de mobil tescil hizmeti vermeye başladık.”

Bu haber 73 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...