Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu Düzenleniyor

8 Ekim 2019 18:35

Cumhurbaşkanlığı Birinci  100  günlük  İcraat Programı  kapsamında, Tarım  ve Orman Bakanlığı,  Aile,  Çalışma  ve  Sosyal  Hizmetler  Bakanlığı  ve  Ticaret  Bakanlığı  arasında,  30 Ekim  2018  tarihinde  "Kadın  Kooperatiflerinin  Güçlendirilmesi  İşbirliği  Protokolü" imzalanarak üç Bakanlığın İl Müdürlükleri düzeyinde çalışmalara başlanmıştır.

Protokol kapsamında İlimiz Gönen ilçesi Güneykent Kasabasında kurulu bulunan S.S. Gülderen Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınlara yönelik olarak,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Gönen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde "Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu" düzenlenmektedir.

Gönen  İlçesi  Güneykent  Kasabası  Belediye  toplantı  salonunda  düzenlenen  kurs  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Kobuk ile  aynı  şubede  görevli Mühendis Murat  Çankaya  tarafından  verilmekte  olan  ve  5  iş  günü sürecek  kurs  dahilinde,  Kooperatifçiliğin  amacı,  ilkeleri  ve  değerleri,  işleyişi  yönetim  ve denetim  kurulunun  görev  ve  sorumlulukları,  kooperatifin  hukuki  defterlerinin  tutulması  ve muhasebesi konularında eğitim verilmektedir.

Kadın kooperatifi ortağı 16 girişimcinin katılmakta olduğu kursla, İlimizde aktif, şeffaf yönetim  anlayışına  sahip  ve  katma  değer  kazandıracak  kadınlar  kooperatifi  kazandırılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca, bu programın akabinde İlimiz Atabey İlçesi İslamköy  Köyünde ikamet eden ve kooperatif kurmak isteyen bir grup kadına yönelik eğitim faaliyeti de yapılacaktır.

Tarım  ve  Orman  Bakanlığı  bünyesindeki  Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifleri  ana sözleşme  ve  yapabilecekleri  faaliyetler  yanında,  mevzuatlarla  ilgili    bilgi  verilip  kurulması planlanan kooperatifin ayaklarının yere sağlam basması hedeflenmiştir.

Bu  eğitim  faaliyeti  İş  Kur  İl  Müdürlüğü  tarafından  desteklenmiş  olup,  Güneykent Belediye  Başkanlığı  ile  de  kooperatifin  sürdürülebilirliği  noktasında  fikir  alışverişinde bulunulmuştur.

Bu haber 46 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...