“Kulüpler şimdi mecburiyetten genç oyunculara yöneliyor”

8 Ocak 2020 17:31

Ispartalı Beykan Şimşek, PTT 1. Lig’de Osmanlıspor forması giyerken, Türk futbolunun kurtuluşu için genç futbolculara sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Osmanlıspor formasıyla bu sezon gösterdiği performansla adından söz ettiren Beykan Şimşek, geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkardığını söyledi.

Osmanlıspor formasıyla bu sezon gösterdiği performansla adından söz ettiren Ispartalı Beykan Şimşek, geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkardığını söyledi. Geçmişte hatalar yaptığını anlatan 24 yaşındaki oyuncu, "Bu zamana kadar aslında somut anlamda baktığınızda yeteneğimin karşılığını vermemiş durumdayım. Geçmişte bir sürü saha içi ve dışında yaşadığım olaylar, sıkıntılar, problemler oldu. Bunları o zaman daha olumlu bir yönde atlatabilirdim. Gençtik, deli doluyduk. O yüzden herkes gibi bazı hatalar tabii ki yaptık." ifadelerini kullandı.

"Açıkçası yaptığım hatalardan çok da pişman değilim." diyen Beykan, "İyi ki yapmışım diyorum. Hepsi bana birer tecrübe oldu, hepsinden ders çıkardım. Yaşım çok da ilerlemedi. Hala gencim, başarabileceğim bir sürü şey var. Kendime inanıyorum. Seneyi inşallah böyle geçirirsek ileride daha farklı bir Beykan görebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Beykan, forvet arkasında takıma daha fazla katkı sağladığına değinerek, şöyle devam etti:

"Asıl mevkim forvet arkası ve sol ön. İkisinde de aynı performansı gösterdiğimi düşünüyorum. Fakat özelliğim dripling ve üçüncü bölgeye giriş olduğu için forvet arkasında daha fazla topla buluşmaya başladım. O nedenle takıma daha fazla katkı veriyorum. Bu takımın taktiksel anlayışıyla da alakalı olabilir. Çünkü biz agresif bir savunma yapıyoruz, rakibi biraz önde karşılıyoruz. Kazandığımız toplarda çok boş alanlar bulabiliyorum. O yüzden o mevki biraz daha iyi oldu."

Beykan, kulüplerin ekonomik krizden çıkışının ancak genç futbolcularla mümkün olabileceğini vurgulayarak, "Yurt dışında 16-17 yaşındaki futbolcular Şampiyonlar Ligi'nde oynuyor. Liglerinde sürekli forma şansı buluyorlar." dedi.

Türkiye'de bunun örneklerinin az olduğuna dikkati çeken Beykan, "Kulüpler şimdi mecburiyetten genç oyunculara yöneliyor. İnşallah böyle devam ederler. Çünkü kulüplerin finansal sıkıntıları çok fazla. Bu şekilde devam ederlerse büyük ihtimalle batarlar. Onlar da bir çıkış yolu aramaya başladılar. O da bizim gibi genç oyunculardan geçiyor." şeklinde görüş belirtti

Beykan, yabancı futbolcu kontenjanının fazla olmasına olumlu bakmadığını dile getirerek, şunları söyledi

"Milliyetçi bir kişiliğim var, karakterim öyle. O yüzden yabancı fazlalığına karşıyım. 80 milyon nüfusumuz, çok yetenekli futbolcularımız var. Tabii ki üst düzey futbolcuların bizlere öğreteceği şeyler çok fazla. Fenerbahçe'de oynarken Alex, Roberto Carlos vardı. Onlardan saha içi ve dışında öğreneceğin her şey çok farklı. Fakat şu anda ismini bilmediğin bir sürü yabancı futbolcu geliyor ve oynamıyor. Takımımızda Erdem var, 2001 doğumlu. Burada transferi açsaydık en az üç santrfor gelecekti. Erdem belki 2 yıl oynamayacaktı, belki de futbolu bırakacaktı."

Altyapısından yetiştiği Fenerbahçe'nin sıkı takipçisi olduğunu anlatan Beykan, "Zaten Fenerbahçe taraftarıyım. Her maçını izliyorum." diye konuştu.

Beykan, geçen sezonki kötü performansının ardından bu yıl lige iyi başlayan Fenerbahçe hakkında "Her zaman bir hoca değişikliği, sinerji yeniliği takımı olumlu yönde etkiler. Fenerbahçe de onun havasında. İyi de transferler yaptılar. Ersun hoca ile ben de çalıştım, sıkı idman yaptırır. Her şeyi yüzde 100 ister. Hocayı dinlerlerse bence bu sene şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi olur." ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 109 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...