“Evde ve ruhsatlı yerlerde içilebilir”

20 Mart 2013 00:46

Türkiye’nin de gündemini meşgul eden Isparta’da açık alanlarda alkol tüketilmesinin yasaklanması konusuna Vali Vekili Niyazi Can açıklık getirdi. Can, bu anlamda inisiyatif kullanılmadığını, genelgenin Karayolları Trafik Kanununda yer aldığı için uygulandığını ifade etti.

Isparta’da açık alanlarda alkol tüketiminin yasaklanmasının insiyatife bağlı bir durum olmadığı ortaya çıktı. Vali Vekili Niyazi Can, Vali Memduh Oğuz imzalı yayınlanan genelgenin kanunlarda var olduğu için uygulamak durumunda kalındığını belirtti. Yani yasaklama diye bir durumun söz konusu olmadığını bildiren Can, “Sarhoş olarak arabaya binilmesin diye bu genelge çıktı. Halka açık alanlarda alkol alınması vatandaşı rahatsız ediyor. Ayrıca bu genelge karayolları trafik kanununda yer alıyor. Bizde o genelgeyi uyguluyoruz. İsteyen evinde ve ruhsatı olan yerlerde içebilir. Vatandaşı huzursuz edecek bir yerde içilmez. Yasaklama diye bir durum söz konusu değil. Kanunu uyguluyoruz” dedi.

GENELGEDE NELER VAR?

Vali Oğuz imzalı genelgede, il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılması amacına yönelik bu kararın alındığı bildirildi. Yine genelgede kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, belediye sınırları içerisinde meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültür mekanları, ibadethane ile terk edilen ve kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM'leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri ile park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içinde alkol içilmesinin yasaklandığı belirtildi. Genelgede yasağa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'na göre 169 lira para cezası uygulanacağı, kararın 7 Mart 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği belirtildi.

Bu haber 506 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...