“Kronavirüs sürecinde Isparta başarılı oldu, problem yaşamadık”

2 Haziran 2020 17:54

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 'eskiden ekonomisi ve askeri güçlü olan güçlü devletti. Şimdi parametreler değişti. Kendi kendine yetebiliyorsan güçlüsün" dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, koronavirüs sürecinde Isparta'nın başarılı olduğunun altını çizdi. Isparta'nın bu kriz döneminde büyük bir problem yaşamadığını belirten Bilgiç, bu başarının temelinde AK Parti iktidarının yaptığı devrimler ve projeler olduğunu söyledi. Bilgiç, şu açıklamalarda bulundu:

" Türkiye Cumhuriyeti devleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu pandemi döneminde tüm dünyadaki ülkelerden pozitif olarak ayrışmıştır. Büyük bir başarı ortaya koymuştur. Bunun altında yatan da AK Parti iktidarlarının Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde 18 yıldır Türkiye'de yapılan yatırımlardır. Sağlık altyapısı yatırımları, Şehir Hastaneleri, eğitim-araştırma hastaneleri...

Koskoca Isparta'da 5 ambulans vardı, bugün 80 ambulans var. Isparta'ya tüm köyleriyle birlikte 5 ambulans ile hizmet verdiğiniz günlerden geliyoruz. Çok da geriye gitmeyin. 18 yıl önce böyleydi. Vatandaşlarımızın neredeyse yüzde 99'u genel sigorta kapsamında. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar 83 TL ile bu kapsama girebiliyor. Bütün dünyada pandeminin tedavi masrafları vatandaşlardan talep edilirken Türkiye'de tedaviler ve ilaç masraflarının hepsi devlet tarafından karşılandı. Ulaşım ve bilişim altyapılarının semeresini bu dönemde gördük.

Güçlü devlet kavramı artık değişti. Eskiden ekonomisi ya da askeri güçlü olan devlet, güçlü devlet olurdu. Şimdi kendi kendine yeten devletler güçlü. Parametreler değişti. Sağlık altyapısı, acil kapasitesi, tedarik zinciri altyapısı güçlü devlet parametresi. Güçlü devletin tarifi artık kendi kendine yeten ülke. Bırakın kendi kendine yetmeyi 70 ülkeye malzeme gönderdik. Maske gönderdik, tulum gönderdik. Bunun altında da AK Parti'nin 18 yılda yaptığı reformlar yatmaktadır.

Öte yandan Milletvekili Bilgiç, İl Özel İdaresi'nin çalışmalarından da bahsetti:

Kuyucak'ta çevre yolu yapıyoruz. Lavanta döneminde büyük sıkışıklık oluyor. Özel idaremiz yol açmıştı, şimdi asfaltlanıyor. 1,6 km'lik bir çevre yolu oldu. Lavanta döneminde buradaki yoğunluktan misafirlerimiz rahatsız olmayacaklar. Yakın zamanda bu yolu hizmete sunuyoruz.

İl Özel idaresi için yoğun bir dönem başladı. Programlar yapıldı. Program dahilinde çalışmalar yürütülüyor. 2 ayrı ekip ve şantiye kuruluyor. 4 koldan, bütün Isparta'da asfalt çalışmaları sürdürülecek.

Yeni normal dediğimiz döneme geçiyoruz. Bu dönemde bizler ne kadar dikkatli olursak, Sağlık Bakanlığımız ve bilim kurulu tavsiyelerine uyarsak, sosyal mesafeyi korur, maskemizi çıkarmazsak daha hızlı normal hayata döneriz. Kısa sürede korona belasını atarız. Hala dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor. Tedbiri elden bırakmamalıyız. Vatandaşlarımız ne kadar kurallara uyarsa o kadar kısa sürede atlatırız. Normal hayata ekonomik olarak da dönüş sürecindeyiz. Halkımızın tavrı ve kurallara uyması çok önemli."

Bu haber 84 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...