Ormanlık Alanlarda Ateş Yakılması Kısıtlandı

11 Ağustos 2020 17:46

Son günlerde sıcağın da etkisiyle meydana gelebilecek doğal afetlerin başında gelen orman yangınları için gerekli tedbirler alınmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyle orman yangınlarıyla mücadele kapsamında oluşturulan Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu acil başlığıyla toplanarak bazı kararlar aldı.

Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında toplanan komisyonda ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de hazır bulundu.

Toplantıdaki konuşmasında Isparta’nın orman varlığı açısından önemli bir zenginliğe  sahip olduğunu vurgulayan Vali Seymenoğlu ormanlarımızı korumak adına her türlü tedbirin alınacağını ve alınan tedbirlere uyulup uyulmadığının da sıklıkla denetleneceğini ifade etti.

Vali Seymenoğlu; Orman yangınlarıyla mücadele konusunun önemli bir görev olduğunu, Orman yangınlarıyla doğal kaynaklarımız olan ormanların ve canlıların tahribata uğradığını, orman yangınlarıyla mücadelede en önemli hususun yangınların çıkmaması olduğunu, Açık alanlarda ve ormanlarda ateş yakılmaması, ateşsiz piknik yapılması,  Orman yangınlarıyla mücadelede görevli bütün kurumlar olarak koordinasyonun ve olay öncesinde yapılan halkımızı bilinçlendirme ve yapılacak denetimlerle caydırıcı faaliyetlerin çok önem arz ettiğini belirtti.

Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy ise toplantıda, yapılan faaliyetler, orman yangınlarına ait istatistiki  veriler ile orman yangınlarıyla mücadele organizasyonu hakkında bilgi verdi. Ayrıca Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak koruma ekiplerimizle düzenli şekilde devriye faaliyeti yapılarak ormanlık alanların mangal, semaver ve ateş yakılmasına karşı sıkı bir şekilde denetlendiği ve gerekli uyarıların sözlü, yazılı broşürler ve sosyal medya kanalları ile yapıldığını, Açık alanlarda ateş yakılmamasının çok önemli olduğunu belirterek, kuruma destek veren başta Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, muhtarlarımıza, basınımıza ve Isparta halkına teşekkür etti.

Toplantıda alınan kararlara göre;

Orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanların ateş yakması önlenecek.

Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2020 tarihine kadar mangal/semaver/ateş yakılmasına saat 20.00’dan sonra müsaade edilmeyecek.

Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (bağ ve bahçe artığı ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecek.

*Valilik Basın Bürosu

 

 

Bu haber 63 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...