YAZARLAR

VERTİGO DÜNYANIZI DÖNDÜRMESİN

29 Ağustos 2012 11:18

 

Olduğunuz yerde etrafınız dönüyor ya da kendi kendinize döndüğünüzü hissediyorsanız bu belirtiler vertigo olduğunuzun işareti olabilir. Nörolojik hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olan vertigo, yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozuyor. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, vertigoya neden olan durumlar ve vertigo tedavisi hakkında bilgi verdi.

Vertigo olup olmadığınızı anlamak için kendi etrafınızda 40 kere dönün

Vertigo yani baş dönmesi bir illüzyondur. Etraf ya da kendisi dönmediği halde, kişide şiddetle döndüğü hissi oluşur. Vertigo olduğunuzu anlamak için bir test yapmanız gerekirse; kendi etrafınızda 30-40 kere dönün ve kendinizi serbest bırakın. Nasıl etrafın döndüğünü hissediyorsanız vertigo da aynen böyledir. Yerin tavana gelmesi gibi bir histir. Bunu yapmadan aynı şekilde etrafınızın döndüğünü hissediyorsanız vertigo hastası olabilirsiniz. Hastaların çoğu “Sandaldaymışım gibi sallanıyorum, ayağa kalktığım zaman dengem bozuluyor” gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Bu şikayetlerin çoğunun vertigo ile ilgisi yoktur. Vertigosu olan kişinin bu durumu anlamama gibi bir durumu söz konusu olamaz. Çünkü hasta ayakta duramayıp, hemen bir yere oturmak ya da yatmak zorunda kalır.

 Farklı rahatsızlıklar vertigoyu tetikleyebilir

Vertigo birçok hastalığın habercisi olabilir. Bir grup vertigolar “Kulak Burun Boğaz” hastalıklarıyla ilgili olabilir. “Başımdönüyor, kesin kristallerim oynadı” denerek hastalar tarafından şikayetleri dile getirilen “İç kulak kristallerinin yerinden oynaması” hastalığı; hastanın yatakta sağdan soladönerken yada sırt üstü yattığı zaman başınındönmesidir. Buradaki başdönmesi; yani vertigo birdakika içerisinde geçer ama kişiyi sonderece rahatsız eder. Budurum vertigoya sebep olan hastalıklardan biridir. Özellikle kadınlarda görülen ve vertigoya sebep olan birdiğer hastalıkda “Menier” hastalığıdır. Bu hastalık; kulağın tek tarafının içinde sıvı toplanmasıdır. Bu hastalıktada çok şiddetli bir vertigo görülmektedir. Vertigo ataklar halinde olur. Hastada iki gün; çok şiddetli başdönmesi, kulakta uğultu, bulantı ve kusma olur. Fakat 2–3 gün geçtikten sonra hastalık kendiliğindendüzelir ve neredeyse 2 ay hiçbir problem olmaz. 2 ay sonra hasta tekrar bir atak geçirir ve aynı belirtileri yaşamaya başlar. 

 Nörolojik baş dönmelerine dikkat!

Nörolojik olarak başdönmeleri de vertigoya neden olabilir. Nörolojik olarak hastanın kafasını, beynini özellikledenge merkezini ilgilendiren hastalıklarda başdönmelerine neden olabilir. Nörolojik başdönmeleri ile Kulak Burun Boğaz hastalıklarındaki başdönmelerinin tek farkı, nörolojik başdönmeleri çok yavaş gelişir ve çok uzun zaman sürer. Kulak Burun Boğaz ile ilgili başdönmeleri 1-2 gün içerisinde gelişir ve çok şiddetli başdönmesi görülür.

 Kalp ritim bozukluğu olanlarda vertigo tehlikesi

Başdönmesinin diğer bir sebebi de kardiyolojik olabilir. Beyine gidendamarlarda ve şah damarlarında daralma varsa, beyinin beslenmesi bozulacağı için başdönmesi ortaya çıkabilir. Bu başdönmeleri başdönmesinden çokdengesizlik, güvenli olarak ayakta kalamama, büyük bir sallantı hissi gibidir. Kalp ritim bozukluğu olanlarda da kalp tarafından beyine yeterince kan pompalanamamasındandolayı bu tip başdönmeleri ortaya çıkabilir. 

 Vertigo en çok kadınlarda görülüyor

Menier hastalığı (Kulağın tek tarafının içinde sıvı toplanması) kadınlarda sıkça görülen rahatsızlıklardan biridir. Menier hastalıkları %80 kadınlarda görülen bir hastalık olduğu için başdönmeleri kadınlardadaha sık görülmektedir.

 Vertigonun kesin tedavisi var mıdır?

Vertigo’nun asıl sebebinin araştırıldıktan sonra başdönmesinin neye bağlı olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Budurumun sebebi eğer bir tümörse ameliyat gerekmektedir. Psikolojik ya da Menier hastalıklardan kaynaklı ise ilaç tedavisi ile başdönmesi azaltılmaktadır. Tedavide asıl önemli olan vertigonun kaynağının bulunmasıdır. Psikolojik kökenlidurumlarda ilaçla tedavi yöntemine başvurulur.

Bu haber 1244 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...