“ 2022 Yılı Bütçemizi en verimli şekilde kullanacağız”

24 Kasım 2021 15:49

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021 yılının madalyalar yılı olacağına vurgu yaptığını hatırlatarak, "Hamdolsun bugün bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmanın, spor tarihimize yeni hikayeler kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz" dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "2021 yılının madalyalar yılı olacağına vurgu yapmıştım. Hamdolsun bugün bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmanın, spor tarihimize yeni hikayeler kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz" diye konuştu.
Bakan Kasapoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.
Dünyanın iki yıldır Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğini belirten Bakan Kasapoğlu, "Pandemi süreci bütün ülkeler için yeni bir milat oldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan beri bu ölçekte bir olağanüstü hal yaşamadı dünya. Bu zorlu süreç; hayatın en dinamik yanına hitap eden faaliyet alanımızı da doğrudan etkiledi. Süreç, gençlik ve spor alanında büyük kısıtlamalar getirdi. Yeni sorunların aşılması için yeni stratejiler, yeni planlamalar hayata geçirdik. Şaşırmadan, gecikmeden yeni duruma uyumlu tedbirler aldık. Türkiye'nin, diğer alanlarda olduğu gibi gençlik ve spor özelinde de salgın sürecini güçlü altyapısı ve uyguladığı proaktif politikalar sayesinde başarıyla yönettiğini özellikle ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.
Bakan Kasapoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda, milli sporcuların Türkiye'yi gururlandırdığını ve alınan 13 madalyayla rekor kırıldığını, bazı dallarda da ilk madalyaların geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Hatırlarsanız geçtiğimiz sene yine Plan ve Bütçe Komisyonumuzda, pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen Tokyo 2020'ye atıfta bulunarak, 2021 yılının madalyalar yılı olacağına vurgu yapmıştım. Hamdolsun bugün bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmanın, spor tarihimize yeni hikayeler kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. 2002'den bu yana sporda gerçekleştirmiş olduğumuz hamlelerin meyvelerini toplamaya başladık."
Kadın sporcuların Tokyo'da aldığı başarılara da dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, genç sporcuların da aldığı başarılarla gelecek adına umut verdiğini dile getirdi.
2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda da milli sporcuların elde ettiği 15 madalyayla rekor kırdığını hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Tüm sporcularımızla iftihar ediyor, gurur duyuyoruz. Onlar, şanlı bayrağımızı dünyanın bir ucunda göndere çektiren, İstiklal Marşı'mızı tüm dünyaya dinleten, yetişen yeni nesiller için rol model olan evlatlarımız. Hem olimpik, hem de paralimpik sporcularımızın her biri, ister madalya kazanmış olsun, ister kazanamasın, kendilerinden sonra gelecekler için yolu ardına kadar açtılar" dedi.
Olimpiyatta yakalanan bu havayla spora olan ilginin arttığını anlatan Bakan Kasapoğlu, bu durumu daha da pozitife çevirmek için projelere devam edeceklerini söyledi.
"3 milyon 900 bin öğrencimizin yetenek taramalarına da başlayacağız"
Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı, "Sporda Tesisleşme Devrimi'nin Türkiye'de sporun dönüm noktası olduğunun altını çizerek, 2002'den bu yana, binlerce spor tesisi yaptıklarını belirtti.
Bu yıl içinde 66 projenin yapımının gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Kasapoğlu, tesislerden vatandaşların 7 gün 24 saat faydalandığını vurguladı.
Bakan Kasapoğlu, Ankara Stadı için çalışmalarda sona gelindiğini, İstanbul'daki Abdi İpekçi Spor Kompleksi'nin proje çalışmasının sona erdiğinin ve ihale aşamasına geçileceğinin bilgisini verdi.
Bugüne kadar 1 milyon 226 bin çocuğa ulaşılan "Sportif Yetenek Taraması" projesinde yeni bir döneme geçeceklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yeni dönemde, bilim insanlarıyla birlikte program kapsamında uygulanan spor eğitimlerinin geliştirilmesini ve seçilen öğrencilere daha etkili bir eğitim verilebilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programı ismiyle yeni çalışmaları hayata geçireceğiz. Kısa zaman içerisinde 3 milyon 900 bin öğrencimizin yetenek taramalarına da başlayacağız."
2002'de bu yana yapılan yatırımlarla sporcu sayısında büyük artış olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, kadın odaklı spor politikalarının da meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi.
Spor kulüplerine yapılan yardımlar
Spor kulüplerine yapılan yardımlar hakkında ise Kasapoğlu, şu bilgileri verdi:
"2002 yılında 6 bin 35 olan spor kulübü sayısı bugün 19 bin 99 seviyesine yükseldi. 2002-2020 yılları arasında, 24 bin 163 spor kulübüne 257 milyon 829 bin 865 lira nakdi yardım yaptık. 2021 yılı sonu itibarıyla bu yılki nakdi yardımlarımız 15 milyon 868 bin lira seviyesine ulaşmış olacak. Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız vasıtasıyla amatör spor kulüplerimize, 2020 yılında 62 milyon 348 lira, 2021 yılında 91 milyon 235 bin lira mali destek sağladık. Spor malzemesi yardımlarında ise 2006-2020 yılları arasında 119 milyon 343 bin 130 lira tutarında yardımla spor kulüplerimizi buluşturduk. Bu yıl içinde spor malzemesi yardım tutarımız ise 19 milyon 570 bin lira seviyesine ulaşmış olacak."
Bu yıl milli sporcuların şu ana kadar uluslararası yarışlarda 819 altın, 747 gümüş ve 923 bronz madalya olmak üzere toplam 2 bin 489 madalya kazandığını anlatan Bakan Kasapoğlu, sporculara ise toplam 14 milyon 588 bin 870 liralık cumhuriyet altını karşılığı ödül verildiğini kaydetti.
Spor federasyonlarına verilen mali desteği de aktaran Bakan Kasapoğlu, "Ekim 2021 itibarıyla 59 bağımsız spor federasyonuna ise 100 milyon 300 bin lira mali destek sağlandı. Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız aracılığıyla 55 bağımsız spor federasyonunu 2020 yılında 359 milyon 880 bin lira, 2021 yılında 354 milyon 950 bin lira mali destekle buluşturduk" dedi.
Türkiye'nin 2023 ve 2053 hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, 2019'dan bu yana 40 şehirle spor yatırımları için protokoller yaptıklarını hatırlattı.
Sporcuların "spor mu eğitim mi" ikilemini de "Milli Sporcu Bursu" uygulamasıyla ortadan kaldırdıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, elini taşın altına koyan üniversitelere de teşekkür etti.
"Devlet üniversitelerinde eğitimin bedava olduğunu göğsümüzü gere gere ifade ediyoruz"
Türkiye'nin burs, kredi ve yurt imkanlarıyla ABD ve birçok Avrupa ülkesinin çok önünde olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:
"Harç konusu AK Parti'den önce ülkemizin de en büyük problemlerinden biriydi. Harcını ödeyemeyen kazandığı üniversiteye kayıt yaptıramıyor, derslere giremiyor, diplomasını alamıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu ülkenin gençlerinin böylesine karanlık bir süreç içine girmesine izin vermedi ve 2012 yılında, öğrenci harcı konusunu bu ülkenin gençlerinin gündeminden çıkardı. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde devlet üniversitelerinde okumak isteyen gençler yüklü meblağlar ödemek zorundayken, Türkiye'de devlet üniversitelerinde eğitimin, bedava olduğunu göğsümüzü gere gere ifade ediyoruz."
Dünya üzerinde devlet eliyle verilen en kapsamlı ve en geniş öğrenci bursu sistemini gençlere sunduklarını anlatan Bakan Kasapoğlu, "Avrupa'da ve Amerika'da bu sistem, büyük ölçüde üniversiteler, STK'ler ve özel sektör marifetiyle gerçekleşiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın dağıttığı öğrenci bursları, diğer ülkelerdeki bu kurumların verdiklerinin bile çok çok üzerinde. 2021 yılında 451 bin 608 öğrenciye burs verdik. 2002'den bu yana faydalanan öğrenci sayısında 9 kat, yapılan ödeme tutarında 14 kat artış ortaya koyduk. 2002'de 45 lira olan burs rakamı, bugün lisansta 650, yüksek lisansta 1300 ve doktorada 1950 lira seviyesinde. Burs almak için başvuran fakat burs alma kriterlerine sahip olmayan öğrencilerimiz için de öğrenim kredisi seçeneği sunduk. 2021 yılında öğrenim kredisi almak isteyen 1 milyon 5 bin 408 gencimize kredi sağladık" şeklinde konuştu.
"Bakanlık yurtlarımızın kapasitesi 742 bin 780'dir"
Bakanlık olarak en çok titizlendikleri konunun yurtlar olduğunun altını çizen Bakan Kasapoğlu, Avrupa ülkelerinin çok üzerinde kapasiteye sahip olduklarını vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:
"Bizde ise sadece bakanlık yurtlarımızın kapasitesi 742 bin 780'dir. Buna diğer ülkelerdeki gibi özel ve üniversite yurtlarını da eklersek, toplam kapasite 1 milyon 40 bin seviyelerine çıkıyor ki bu sayı İngiltere kapasitesinin neredeyse 2 katına denk geliyor. 81 il ve 249 ilçede toplam 779 öğrenci yurdumuz var. Yurtlarımızın 5 tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hizmet veriyor. Son 19 yılda bu alanda özveriyle, gayretle, fedakarlıkla ve kararlılıkla yürütülen bir çalışma var. Sayın Cumhurbaşkanımızın gençliğe yönelik koymuş olduğu vizyon ve hedefler var. Öğrenci yurtlarımızdaki istikrar, Türkiye'nin her alanda ortaya koyduğu istikrarın izdüşümleridir. 2002'de sadece 190 yurt vardı. Bu yurtların büyük bir kısmı ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Biz 779 rakamına ulaşırken, mevcut 190 yurdun neredeyse tamamını da baştan inşa ettik."
Yurt başvurularını her yıl eylül ayında aldıklarını hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Her yıl başvuran öğrencilerin yüzde 90-95 civarının da yurtlara yerleşiminin sağlandığını özellikle belirtmek istiyorum. Bu sene, pandemi nedeniyle, ilk yerleştirmelerde daha önce karşı karşıya kalmadığımız bir yoğunluk yaşadık. Normalde her sene ortalama 360 bin civarında olan başvuru sayısı, bu yıl 624 bin seviyesinde gerçekleşti. Çünkü geçtiğimiz yıl üniversiteler eğitimleri online yaptılar ve yurtlarda konaklayan gençlerimiz bu süreci ailelerinin yanında geçirmeye karar verdiler. Her yıl büyük çoğunlukta 1. sınıf öğrencilerinden talep alırken, bu sene tüm sınıflardan yurt talebi meydana geldi. Bu yoğunlukları, bakanlık personelimizin özverisi, sistemin sağlamlığı, altyapının gücü sayesinde başarıyla yönettik" diye konuştu.
''Her ilçeye en az bir gençlik merkezi, her okula bir genç ofis''
Bakan Kasapoğlu, araştırmalar, proje ve faaliyetlerin akabinde gerçekleştirdikleri etki analizleriyle gençlere yaklaşım tarzlarını sürekli geliştirdiklerini, bu yılı gençlik çalışmalarıyla son derece aktif ve verimli şekilde geçirdiklerini belirterek, "2002'de 9 olan gençlik merkezi sayısı, 2021'in kasım ayı itibarıyla 388'e çıktı. 2002'de gençlik merkezlerimizde 5 bin üye varken şu an üye sayısı 3 milyonlara yaklaştı. Üyelerin yüzde 52'si kadın, yüzde 48'i erkeklerden oluşuyor" diye konuştu.
Gençlik merkezlerinde bu yıl toplam 344 bin faaliyet gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, her ilçeye en az bir gençlik merkezi, her okula bir genç ofis inşa etme kararlılıklarını dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, 27 ilde 36 atölye daha açarak "Deneyap Atölye" sayısını 55 ilde 66'ya yükselttiklerini anlatarak, "10 bin gencimiz bu atölyelerde aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Önümüzdeki yıl 100 Deneyap Atölyesi ile 81 ilin tamamında hizmet vereceğiz" dedi.
"Gençlik kamplarından bu yıl 75 bin genç faydalandı"
Açtıkları dil eğitimi atölyelerinde 60 binden fazla faaliyete ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, herhangi bir kısıtlama olmadan gençlerden gelen taleplere göre her dilde ücretsiz kurslar açtıklarına işaret etti.
Gönüllü gençlerle, gönüllü arayan kurum ve kuruluşları bir araya getiren Genç Gönüllüler Platformu'nda önemli işlere imza attıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, spor gönüllüğünü güçlendirmek için de çalışmalara başladıklarını, 65 spor federasyonuyla bu alanda eğitim verdiklerini ifade etti.
Bakan Kasapoğlu, 2005'de 5 olan gençlik kampları sayısının bu yıl 43'e yükseldiğini dile getirerek, bu yıl 75 bin gencin kamplardan faydalandığını söyledi.
"100'e yakın eğitmenle 500 bin gence ulaşacağız"
Bakan Kasapoğlu, "İthal Spor Malzemelerinin Yerlileştirilmesi Projesi"ni yeni ürünlerle devam ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Modern Pentatlon silahının ve hedef sistemlerinin prototip üretimleri tamamlandı. Diğer branşlardaki spor malzemeleri için de AR-GE çalışmaları devam ediyor. Bu anlamda TÜBİTAK ile önemli bir tekno-girişim protokolü imzaladık. İş birliği çerçevesinde spor girişimciliğinin ve teknolojisinin artırılması amaçlarıyla BİGG Spor Ödülleri Programı'nı organize edeceğiz. Spor teknoloji ürünlerini ödüllendireceğimiz bu yarışma, yapay zekadan sensör teknolojilerine, takip sistemlerinden sporcu sağlığına, giyilebilir teknolojilerden sporcu analiz sistemlerine kadar onlarca alt başlığa sahip. Yine bu yıl Hayat Becerileri Programı ile yükseköğrenim öğrencilerinin kariyerlerine yön verecek bir dizi eğitime ücretsiz ulaşabilmesini sağlayacağız. 100'e yakın eğitmenle 500 bin gence ulaşacağız. Çalışan ve Üreten Gençler Programı ile genç istihdamı destekleme noktasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile önemli bir program başlattık. 2022 yılında meyvelerini alacağımız 95 projeyle 32 il, 91 ilçedeki 170 fabrikada 60 bin gencimizi istihdama dahil edeceğiz."
Bakan Kasapoğlu, Bakanlığın yabancı ülkelerle gençlik ve spor alanında ikili iş birliği faaliyetlerini geliştirmek üzere öncelikle Türkiye'nin yakın coğrafyasında yer alan Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri ile iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanlarının olduğunu belirtti.
Türkiye'nin gençlik ve spor alanındaki potansiyelinin küresel ölçekte sergilenebileceği zeminler oluşturmak için çabaladıklarını söyleyen Bakan Kasapoğlu, "Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Türk Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası kuruluşların toplantılarına mümkün olan en yüksek temsille katılıyoruz. 2022 yılında Türk Konseyi Gençlik ve Spordan Sorumlu 6. Bakanlar Toplantısı'na da Türkiye olarak ev sahipliği yapacağız" şeklinde konuştu.
“Örgütün yuvası olmuş dağlarımızın, ovalarımızın tamamında gerçek anlamda çiçekler açıyor"
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörün istikrarsızlaştırdığı şehirlerin şimdi ışık saçtığını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Cudi'de, Gabar'da, Kato'da, Ağrı'da örgütün yuvası olmuş dağlarımızın, ovalarımızın tamamında gerçek anlamda çiçekler açıyor. Büyük acıların yaşandığı topraklar, şimdi spor iklimiyle, beraberlik ve kardeşlik iklimiyle yarınlara emin adımlarla yürüyor. Federasyonlarımızla, kulüplerimizle, sporcularımızla el ele omuz omuza bu bölgelerimizi ihya ediyoruz" dedi.
Kovid-19 salgını nedeniyle bazı organizasyonların ertelendiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:
"Önümüzdeki yıl Konya'da 5. İslami Dayanışma Oyunları'na, Bursa'da Dünya Göçebe Oyunları'na ev sahipliği yapacağız. Ertelenen bu organizasyonlar, dünyanın en çok takip edilen ve yüzlerce ülkesinde canlı olarak yayınlanan organizasyonlar. Hem ülkemize gelecek sporseverlere önemli anılar armağan edeceğiz hem de cennet vatanımızı dünyaya tanıtarak, kültürel ve turistik özelliklerimiz ön plana çıkaracak çalışmalar yapacağız. Organizasyonlar için Konya'da ve İznik'te yürüttüğümüz çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor."
"Bütçemizi en verimli şekilde kullanacağız"
Bakanlığın 2022 bütçe ödeneğinin 381 milyon 958 bin lirası personel ve SGK giderleri, 228 milyon 583 bin lirası mal ve hizmet alımları, 15 milyar 366 milyon lirası cari transferler, 2 milyar 254 milyon lirası sermaye giderleri, 203 milyon 414 bin lirası sermaye transferleri, 9 milyar 348 milyon lirası ise borç verme olmak üzere toplam 27 milyar 782 milyon 948 bin lira olduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, bu ödeneğin, yüzde 1,37'sini personel ve SGK giderlerinin, yüzde 0,82'sini mal ve hizmet alımlarının, yüzde 55,31'ini cari transferlerin, yüzde 8,11'ini sermaye giderlerinin, yüzde 0,73'ünü sermaye transferlerinin, yüzde 33,65'ini borç vermenin oluşturduğunu belirtti.
Bakan Kasapoğlu, Bakanlığın 2022 yılı bütçesini milletin emaneti olduğu bilinciyle en verimli şekilde kullanacaklarını dile getirdi.
Bu arada Bakan
Kasapoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda devam eden bütçe görüşmelerini bir süre gençlerle birlikte izledi. Gençler, görüşmeleri
Bakanlık bürokratlarının koltuklarında
oturarak izledi.

Bu haber 50 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...