“ Oğretmenler bizim başımızın tacıdır, geleceğe onlarla güvenle bakıyoruz”

23 Kasım 2021 16:51

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e 90 yıl önce 'Millet Mekteplerinin Başöğretmeni' unvanının verilmesi nedeniyle, 1981 yılından bu yana kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün bir yenisini daha kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Büyük Atatürk, cehalete karşı verilen savaşta da ebedi Başöğretmenimiz olmuştur. Vatanı kurtarmanın sadece cephede gerçekleşmediğini çok iyi bilen Atatürk, “En büyük savaş, cehalete ve gericiliğe karşı yapılan savaştır” diyerek eğitim ve öğretime verdiği önemi ortaya koymuştur.
Bugün Sayıştay raporlarına göre hala 150 binin üzerinde öğretmen açığı varken, sadece geçtiğimiz yıl atanamayan 400 binden fazla öğretmenimiz varken, mevcut yönetimin eğitime verilmesi gereken önemden çok uzaklarda olduğunu görüyoruz. Öğretmenlerimizin koşullarının iyileştirilmesi için, yeterli sayıda atama yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verdiğimiz bütün önergelerin reddedilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Yarın, eğitime hak ettiği değerin yeniden verilebilmesi için gayretle çalışıyor, bugünse yapılan ve yapılmayanları büyük bir dikkatle takip ediyor, itirazlarımızı her fırsatta dile getiriyoruz.
Yüklendikleri ağır sorumluluklara rağmen hak ettikleri saygınlığa bir türlü kavuşturulmayan öğretmenlerimiz bir an önce hak ettikleri saygı ve değeri kazandıracak, ekonomik, sosyal haklarını düzenleyecek, çalışma şartlarına ihtiyaç duymaktadır.
Öğretmenler bizim başımızın tacıdır; geleceğe onlarla güvenle bakıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Saygılarımla.”
HABER MERKEZİ

Bu haber 58 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...